Ogólnopolski Dzień Szczepień
archiwum 2009
Obchody w pięciu miastach Polski
Wrocław - konferencja główna
Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin - konferencje regionalne
Misją organizatorów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest promowanie idei szczepień ochronnych oraz poszerzenie dostępu do nowoczesnych metod profilaktyki zdrowotnej w społeczności polskiej.

Ogólnopolski Dzień Szczepień organizowany jest po raz pierwszy w 2009 r. jako akcja non-profit. Inicjatywa obchodów powstała dzięki współpracy trzech towarzystw lekarskich: Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej, Sekcji Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Partnerem instytucjonalnym i współorganizatorem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień jest Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka", który jako wiodący szpital promujący zdrowie jest siedzibą Mazowieckiej Regionalnej Sieci Szpitali Promujących Zdrowie. Inicjatywa obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień wpisuje się w działania na rzecz promocji i profilaktyki zdrowotnej zgodnie z wytycznymi Źwiatowej Organizacji Zdrowia. Realizacja projektu w 2009 r. będzie koordynowana przez pięć oddziałów terenowych Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (PTP) we Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Lublinie. W tych miastach w dniu 28 listopada 2009 odbędą się równolegle akcje ulotkowe i plakatowe, konferencje naukowe oraz spotkania edukacyjne.
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Szczepień będą przeprowadzone:
  • akcja informacyjna i medialna promujaca ideę szczepień (ulotki, plakaty)
  • organizacja punktów informacyjno - konsultacyjnych, które w tym dniu będą udzielały porad specjalistycznych dotyczących szczepień
  • akcje szczepień w wybranych placówkach opiekuńczo - wychowawczych
W realizacji obchodów, Oddziały Terenowe PTP współpracować będą z Regionalnymi Stacjami Sanitarno - Epidemiologicznymi, lekarzami rodzinnymi, Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Wolontariuszami akcji. W każdym regionie powołani zostaną przez przewodniczacych oddziałów terenowych PTP w/w miast o osoby, które będą koordynatorami regionalnymi, którzy będą ściśle współpracowali z Komitetem Sterującym.
Organizatorzy zapraszaja do udziału instytucje rządowe i pozarządowe, towarzystwa naukowe, parlamentarzystów, lokalne władze samorządowe, osoby zaangażowane w realizację szczepień ochronnych, producentów i dystrybutorów szczepionek oraz innych sponsorów, wolontariuszy, którzy w tym dniu będą informować rodziców, młodzież, osoby dorosłe o zagrożeniach wynikających z zachorowania na choroby zakaŹne, którym można zapobiec poprzez szczepienia ochronne. W ramach przygotowania do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Szczepień, w Centrum Zdrowia Dziecka odbyło się 29 lipca spotkanie na temat roli wolontariusza w promocji zdrowia "Ty też możesz zostać wolontariuszem". W dniu 28 listopada 2009, I-szym Ogólnopolskim Dniu Szczepień wszyscy podamy sobie ręce - "Łańcuch rąk - to symbol CZD".
Partnerzy